När ”Nacka” Skoglund slog igenom på fotbollsplanen var också folkparkerna en stor publikmagnet. Självfallet bokade man ”Nacka” till en folkparkturné den glödheta sommaren 1959. Men hur bemöttes ”Nacka” i pressen. Henrik Martinell har grävt i arkiven.

Första stoppet på turnén var Alingsåsparken

Premiären för Lennart ”Nacka” Skoglunds klacksparksshow gick av stapeln i Alingsåsparken – i Alingsås! – och har redogjorts för ganska grundligt av oss i artikeln ”Lennart Nacka Skoglund, premiären i parken och räddaren i nöden – Elisif Lindelöf”.

Men det finns lite att lägga till detta.

I spalten ”I blinken * Folk i farten * Våra nöjen” skriver Aftonbladet dagen efter premiären en kort notis med rubriken ”Nacka klacksparkar”:

Knappt 300 människor, men succé ändå, rapporteras det. Nacka kickade en- och tvåkronor upp i bröstfickan på sin eleganta VM-kavaj och sjöng ”Vi hänger mé”. Det sistnämnda gjorde publiken också.

Där står även att han på sin folkparksturné skulle presentera fyra nya låtar. ”Samma melodier har han sjungit in på skiva hos Polydor, varav en tillsammans med Margaret Bienert.”

Läs mer i artikeln ”Nacka Skoglund – 65 år sedan folkparksturnén”.